ایرانیان کانادا|مهاجرت|زندگی|کار|تحصیل

ایران کانادا مهاجرت آیلتس اقامت ایرانیان کانادا کار زندگی تحصیل دانشگاه خدمات

اولین مسجد قطب شمال در کانادا

مسجد - كانادا - قطب شمال

اولین مسجد در شمالی ترین نقطه زمین و در شهر اینوویک (Inuvik) در قلمروهای شمال غربی کانادا احداث می شود. مسجد مذکور، توسط یک گروه اسلامی خیریه در شهر وینی پگ در استان منیتوبا، با نام بنیاد زبیده طالب، برای مسلمانان ساکن اینوویک، ساخته شده است.

شهر اینوویک، در دلتای مکنزی و در 200 کیلومتری شمال دایره قطب قرار دارد و حدود 100 نفر از جمعیت 3،500 نفری آن را ، مسلمانان تشکیل می دهند. آنان طی ده سال گذشته، از یک کانکس کوچک برای اقامه نماز و سایر عبادات خود استفاده می کردند.

بنیاد زبیده ، تاکنون 300،000 دلار برای ساخت مسجد در وینی پگ هزینه کرده است اما هنوز 76،000 دلار، برای تکمیل آن نیاز دارد. قطعات مسجد ساخته شده، سفر 4،000 کیلومتری خود را از اول سپتامبر، ابتدا از طریق جاده به سمت ادمونتون و پس از آن به رودخانه Hay آغاز کرد و 1850 کیلومتر دیگر باید پس از بارگذاری در قایق های ویژه ، بپیماید تا به مقصد برسد.این ساختمان 1554 فوت مربعی ، پس از تکمیل، اولین مسجد در شمالی ترین نقطه جهان خواهد بود.

عكس - مسجد - كانادا - قطب شمال

این گزارش حاکیست، در سال های گذشته، بدلیل نبودن مرکز دینی و آموزشی، بیشتر مسلمانان ساکن در منطقه، فرزندان خود را به جنوب می فرستادند تا در کنار خویشاوندان خود زندگی کنند. سخنگوی بنیاد زبیده می گوید، مسلمانان ساکن در اینوویک در اموری نظیر مهندسی، معماری و تجارت مشغول بکار هستند و علاوه بر این، همه رانندگان تاکسی در آن شهر نیز، مسلمان هستند.

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۸/۰۵ساعت   توسط ایرانی کانادا  |